اندرون

اندرون

اندرون به بازنمایی اینهمانی (همذات پنداری) ناخودآگاه ِ انسان ِ طبقه متوسط امروز در قالب به نقد کشیدن الگوهای مرجع خواهد پرداخت، الگوهایی که انسان ازخودبیگانه را نه در مسیر آگاهی که در ورطه دگردیسی گرفتار آورده اند.

درباره اندرون را بخوانید.

آخرین مطالب

سحر قریشی درون

شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۴، ۰۳:۲۲ ب.ظ
+ یکی از دوستام هست مثل ماه میمونه، معرفیتون کنم؟
- چطوریه دختر خوبی هست؟
+ آره مثل ماه عاشقشم، چشماش درشت و کشیده.
- نه منظورم اینه که اخلاقش خوبه؟
+ آره بابا تازه میخواد دماغشم عمل کنه.
گفتگوی من و یکی از نسل جدیدی ها.

الگو، الگو، الگو و بازهم الگو.
در جای جای تاریخ تمدن هنر به بازنمایی احوال جامعه و سیاست پرداخته است و در یک ساخت متقابل *(Inter-construction) با تأثیرپذیری از پیرامون به تأثیرگذاری هم مشغول بوده است. با یک نگاه کوتاه به تولیدات هنری میتوان به احوال هر جامعه ای پی برد، هنرمندان مشهور (سلبریتی ها) به عنوان الگو و نمادهای معرفی شده از سمت زیست بوم هنری، خود محصول مستقیم خواست های اجتماع هستند. 

سحر قریشی ِ بازیگر که کوئنتین تارنتینو و فرانسیس فورد کاپولا را نمی شناسد و آنقدر با سیاست بیگانه است که اسطوره بلاهت در سیاست را تحت تأثیر تبلیغاتی که خود مولود آن است لبریز از کاریزما می بیند، آیینه تمام نمای بخش بزرگی از فرزندان این خاک است که هم اکنون و یا در آینده نزدیک قرار است نقش پدر، مادر و یک عضو از این جامعه زهوار در رفته را بازی کنند و رضا رشید پور در تلاشی مذبوحانه می خواهد سوال های زرد نپرسد، اما مگر می شود از کسی که بدون هیچ آگاهی از اطراف بدون هیچ دانشی می خواهد مدام در مرکز دید باشد حتی به قیمت مدیریت یک مرکز خیریه، سوال های زرد از فالوئرهای اینستا و شوهر قبلی و دوست پسر فعلی نپرسید؟

اما آیا گناه او چیزی بیش از همان غریزه ای است که در همه ما به نوعی با شدت و ضعف وجود دارد؟ شهوت دیده شدن. اگر ما مردمانی بودیم که به دانشمندان یا هنرمندان درجه یک بیشتر بها میدادیم شاید امروز قریشی مهمان یکی از برنامه های وزین شبکه چهار بود.
به شما می گویم، ما به دخترها و پسرهای هپی نیاز نداریم، ما به داف ها و پاف های خواستنی نیاز نداریم. ما به دخترهای فهیم و پسرهای مسئولیت پذیر احتیاج داریم .

در آخر شاید مرور این متن از نیکلای گوگول نویسنده روس بیمناسبت نباشد:

بلاهت در زنان زیبا موهبتی به شمار می‌رود. شوهران بسیاری را می‌شناسم که از بلاهت زنانشان به وجد می‌آیند و آن را نشانه‌ای از معصومیت کودکانه‌ی آنها می‌دانند. زیبایی چه معجزه‌ها که نمی‌کند! نقص عقلی زنی زیبا به‌ جای آنکه توجه‌ها را از او برگرداند، جذاب‌ترش می‌کند... اما اگر یک زن کمی از زیبایی بی‌بهره باشد، باید بیست برابر یک مرد باهوش باشد تا حداقل اگر نه عشق، کمی احترام به خودش جلب کند...

یادداشت های یک دیوانه

___________________________

راه چاره موجود است اما در این مقال نگنجد.

*برای Inter-Construction معادل فارسی پیدا نکردم و فکر می کنم اولین بار است که علوم اجتماعی کسی از این ترکیب استفاده می کند.

نظرات  (۱۹)

بسیار تامل برانگیز بود...

تمام اینستاگرام پر شده از عکس های سحر قریشی...
پاسخ:
همه جا
حرفی ندارم 
پاسخ:
منم :|
۱۰ بهمن ۹۴ ، ۱۶:۳۴ آریانا م.ف
درد سحر قریشی الناز شاکر دوست و امثال این ها نیست درد همون جمله ایه که میگی : اگر ما مردمانی بودیم که به دانشمندان یا هنرمندان درجه یک بیشتر بها میدادیم شاید امروز قریشی مهمان یکی از برنامه های وزین شبکه چهار بود.
اما با وجود همه ی اعتقادی که به تک تک جملاتت دارم... مردم ما و مرد های ما بیشتر از نیاز به یه زن باهوش نیازمند یه زن زیبان ، و این درد است.  زرد بودن جزئی از ما مردمای امروزیه... البته خودمو جمع نمیبندم باهاش. :D
خوب تونستی پیوند برقرار کنی. محمد این صفحه جدیه !:D

پاسخ:
خب اینکه مردهای ما نیازمند زن باهوشن خودش دلیل اینه که بهشون القا شده زن خوب باید زیبا باشه، حتی اون زمانی هم که می گفتن زن زیبا بود در این زمونه بلا، بعدش بهشون گفتن خونه ای بی بلا، هرگز نمونه ای خدا
۱۰ بهمن ۹۴ ، ۱۶:۵۵ آریانا م.ف
هاهاها:D اورین اورین
پاسخ:
خواهش میکنم قابلی نداشت
بخش نوشته ی نویسنده روس بسیار درگیر کننده و تفکر برانگیز بود...

راه حل رو در مقال های بعدی (!)عنوان بفرمایید لطفا :)

پاسخ:
بقیه متن نقشش دقیقا چی بود؟

کارویژه اینجا راهکار دادن نیست. :)
من فقط طرح سوال و موضوع می کنم، تا شاید قدری فکر کنیم 
بقیه متن هم خیلی عالی بود مگه میشه شما چیزی بنویسید و خوب نباشه!

اما منظورم اینه که اون بخش بیشتر من رو به فکر برد همین .

:)

پاسخ:
خواهش میکنم، شوخی کردم (البته اگه نگفته بودید که من خوب مینویسم، اصلا هم شوخی نبود)

۱۰ بهمن ۹۴ ، ۱۹:۵۵ محمد فائزی فرد
همه ی مقاله یا طرح سوال چیز محشری بود.
به نظرم دقیقا موضوع اینه که جامعه، هنر و البته به صورت خاص سینما تاثیرات متقابل و انکار ناپذیری روی هم دارن و متاسفانه این تاثیرات یه طورایی رزونانس ایجاد می کنه. البته اگه کلمه ی رزونانس رو درست استفاده کرده باشم.
هم رو تقویت می کنه و مدام به همین سویی که در حال حرکتیم سوق میده.
و اینکه اگر جامعه به دانشمندها فلان و اینا... که به نظرم جامعه باز نشر می کنه چیزی رو که نخبه ها برای اون خواستن و می خوان و بش القا می کنن. و این القا و باز نشر دوباره اون نهاد قبلی رو تقویت می کنه و حتی خود جامعه دست به بازتولید این فرایند می زنه و این پزواکِ درون اتاقی اونقدر پیش میره تا اینکه نظام مذکور از هم بپاشه. که البته نمی دونم کی این اتفاق خواهد افتاد.

در کل ممنون
پاسخ:
ممنون که خوندی، البته به نظرم بهتریم نماد برای چنین فرهنگی، آمریکا هست، که بعیده به این زودی دچار فروپاشی بشه. 

چقققدر خوب بود این نوشته نویسنده روس . من مدت ها بود هر جا مینستم میگفتم دختر باید خنگ خوشگل باشه وگرنه دنیا بهش سخت میگیره . هزار ساله این اعتقادمه و الان که دیدم یه نویسنده هم مطرحش کردم واقعا چشام از ذوق برق زد . متاسفانه که در مورد خودم این صادق نیست . و گاهی شده دوستم بهم گفته میشه لطفا انقد بین پسرا اطلاعاتتو نریزی بیرون ؟ اگه خنگم نیستی خودتو بزن به خنگی :)) بارها اتفاق افتاده که خواهرم دعوام کرده که لازم نکرده انقد کتاب بخونی ! دنیا برای سحر قریشی شیرینتره تا برای چه بدونم مثلا هیپاتیا . دخترای خنگ خوشگل طرفدارای بیشتری دارن و یه دختر طرفدار میخواد و باید داشته باشه نه هوش و فلان . با زیباییش میتونه مرد باهوشی گیر بیاره ولی با هوشش معلوم نیس چی گیرش بیاد ...

واقعا فکر نمیکیردم یه مرد این حرفو بزنه ...


پاسخ:
الان منظورت از مرد، نویسنده روس بود؟
چرا کسی به من توجه نمیکنه :))
نوشته ی خوبی بود. مثال های زیادی برای گفتن دارم...
خو تو هم قشنگ گفتی

تو هم به نظر من توجه نکردی فقط دیدی به تو توجه نکردم :)))

پاسخ:
خب من حق دارم که بخوام به من توجه بشه :))
ما به دخترهای فهیم و پسرهای مسئولیت پذیر احتیاج داریم .

تو خیلی خوبی واقعا . تو واقعا بچه خوبی هستی و بهت تبریک میگم

پاسخ:
مسخره م میکنی؟
من حرفی ندارم
یعنی هر کامنتی بخوای بذاری، هیچی جز مکالمه اول پُست حق مطلبو ادا نمیکنه
عالی بود!
درد داره‌ها
ولی عالی بود
...
بحث اینه تا وقتی خرد جمعی در کار نباشه، هرچقدرم زور بزنی، چیزی درست بشو نیست
پاسخ:
خیلی ممنونم، و دقیقا با راه حل شما موافقم
پیش از خوندن باقی متن عرض کنم، مث ماه می‌مونه در ادبیات نسوان یعنی یه چیز خیلی برعکس و مخالفش ؛)))))))
پاسخ:
خب بله، ولی در اینجا کاملا عاشقانه ادا شده بود :))
فی‌المثل ارایشگر هروقت گند می‌زنه میگه مث ماه شدی :))
پاسخ:
=)))) بسوزه پدر تجربه
با توجه‌به اینکه پیش از این به من گفته بودی بلاهت داری :|||| 
ولی من زیبایی ندارم تکلیف من چیست این وسط :))))) 
اصلا می‌ذارم میرم پشت گوشمم نگاه نمیکنم
پاسخ:
بلاهت شما از روی هوشمندی هست اتفاقا، اینو کاملا از قلمت میفهمم

و من چقدر دوست دارم این بلاگتونو:]

و اینکه چقدر عالی بود این مطلب:)

پاسخ:
ممنونم قابلی نداشت ^_^
نه بابا مسخره چیه
جدیم میگم
وقتی خیلیا -نه همه- به هر چیزی فک میکنن جز دختران فهیم و پسران مسئ.لیت پذیر معلومه که اینکه بفهمم کسی عقیده ش اینه برام خیلی ایده آل و عالی باشه و بهش تبریک بگم بابت فکرش .

پاسخ:
خیلی ممنون خجالت کشیدم ^_^
اگه سحر قریشی و الناز شاکردوست و ایکس و ایگرگ اینقدر توی چشم هستن به خاطر ما مردم هست. ما هستیم که به اونا بدون فکر و منطق بها دادیم. ما هستیم که به قول خودت به جای توجه به زندگی یک دانشمند می خوایم بدونیم محمد رضا گلزار و هانیه توسلی چی می پوشن و چی می خورن . یه نگاهی به عکسهای کاندیداهای شورای شهر حتی تو شهرستانا بنداز. انگار کاندیدای تاسیس آرایشگاه زنونه شدن. هفت قلم آرایش و عکسای با روتوش. واقعا حال به هم زنه. اگه کاندید شورای شهری باید برنامه و تخصص و تجربه داشته باشی چه اهمیتی داره که صورتت چه شکلیه که اینقدر آرایش کردی. می بینی ما مردم خودمون باعث و بانی این آدم معروفای تهی مغز شدیم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی